Wifi Şifrenizin Kırılmasını Kolayca Engelleyin

wifi şifre kırma engelleme

Wifi şifrelerin wps pin deneme yöntemiyle kırıldıklarını biliyoruz. Dolayısıyla eğer modeminizin wps pin özelliğini kapatırsanız, wifi şifrenizin kırılmasını kolayca engelleyebilirsiniz. Şifrelere ulaşılmasını sağlayan bir diğer yol handshake toplamaktır. Teoride tüm modemler bu metot ile kırılabilirse de pratikte başarı sağlamak neredeyse imkansızdır. Çünkü handshake veri paketlerinden parolalara ulaşmak sanıldığı kadar kolay değildir. Wordlistlere ihtiyaç duyarız. Mesela wifi şifrenizin “Google” olduğunu düşünün. Çok basit belki ama kelime listesinde eğer bu yoksa hiçbir şekilde kırılamaz. Kelime listeleri oluşturan programlar mevcuttur ancak bir liste oluşturmaya kalktığınızda bu çok büyük bir dosyaya dönüşebilir ve tek tek bu şifrelerin denenmesi yıllar alacaktır. Üstelik başarı şansıda yüzde yüz değildir. Bu yüzden handshake yöntemi neredeyse hiç kullanılmaz.

Evdeki wifi ağınızı daha güvenli bir hale getirmek için hem büyük hem küçük harften oluşan aynı zamanda rakam içeren şifreleri tercih etmeye özen gösterin. Zor gelmezse belirli zaman aralıklarında wifi şifrelerinizi değiştirin. Buna ek olarak eğer modemler hakkında biraz bilginiz varsa, evinizdeki routerın paneline bağlanarak Kablosuz sekmesinden internetinize bağlı diğer cihazları takip edebilirsiniz. Bu bölümde cihazlara ait MAC adresleri ve isimleri yer almaktadır. Tanımadığınız bir cihaz görürseniz bilin ki ağınıza bağlı farklı bir kişi vardır.

WPS Nasıl Kapatılır

Wi-Fi Protected Setup, güvenli bir ev ağı oluşturmanıza olanak sağlar. Evinize gelen bir kişi mesela arkadaşınız modemin şifresini bilmese bile; routerin arkasında bulunan WPS isimli tuşa tıkladıktan sonra telefonunda veya tabletinde bağlantılar kısmında aynı isimli tuşa bastığı takdirde internete şifre girmeden bağlanabilir. Sistem oldukça rahatlık sağladığı gibi bazı açıkları beraberinde getiriyor ve wifi şifrelerin kırılmasına olanak sağlıyor. Birçok cihaz hatalı pin denemelerinde kendini kilitler, bu alınmış ek bir güvenlik önlemidir ancak bazı durumlarda modemin kırılmasına engel olamayabilir. WPS Locked Ağlar Kırılabilir mi yazımızda bu konuya değinmiştik. WPS kilidi konusunda daha fazla bilgi almak için ilgili makalemizi okumanızı öneririm.

Aşağıda, modem markalarına göre WPS’yi nasıl kapatabileceğiniz yer almaktadır..

Bu ayar genellikle modem panelinde Kablosuz Ağ Ayarları kısmında yer almaktadır! Modem şifreleri ile router paneline kolayca giriş yapabilirsiniz.

TP-Link

TP-Link wps kapatma

TP-Link marka modemlerde, Arayüz Ayarları kısmından Kablosuz sekmesine giriniz. WPS kullan seçeneğini hayır yaparak işlemi tamamlayınız. Bu sayede routerinizin wps özelliğini kapatmış olursunuz.

Airties

Airties wps kapatma

Airties marka modemlerde wps ayarı kendine özgü bir isim altında yer almaktadır. Klasik kablosuz ağ ayarlarından AirTouch tikini boş bırakarak Airties modemlerin wps özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Huawei

Huawei wps kapatma

Huawei markasının wps iptal etme seçeneği tıpkı diğer modem markalarında olduğu gibi kablosuz ayarlar bölümünde yer almaktadır. Bu kısma Yerel Ağ bölümünden ulaşabilirsiniz.

ZyXEL

Zyxel wps kapatma

ZyXEL modemlerde WPS’yi devre dışı bırakmak fotoğrafta görüldüğü gibi oldukça basittir.

D-Link

D-link wps kapatma

D-Link marka cihazların birçoğu ülkemizde D-Smart bünyesinde satılmaktadır. Dolayısıyla arayüzde bu ismi gördüğünüzde şaşırmayın. WPS’yi aktif veya pasif konuma getirmek tek tık ile gerçekleştirilir.

Everest

Everest wps kapatma

Everest ürünlerde Kablosuz’da Güvenlik (Security) kısmı yer alır. Buradan WPS’yi açıp kapatabilirsiniz.

Asus

Asus wps kapatma

Asus cihazlarda çok farklı modem arayüzleri ile karşılaşmaktayız. Gelen güncellemeler ile birçok fonksiyonun yeri değişme göstermektedir. Genel itibariyle Sistem kısmında WPS düğmesi davranışı gibi bir ibare yer almaktadır. Radyo Değiştir ile WPS’yi pasif konuma getirebilirsiniz.

Bu makalemizde wifi şifre kırmayı engelleme için alınması gereken önlemlere yer vermeye çalıştık. Wifi güvenliği ile ilgili yazılara yer vermeye devam edeceğiz.

Günümüzde çok tercih edilmese de, hala Wep şifreli kablosuz ağlara rastlamaktayız. Kali Linux ve Wifislax sistemlerde bulunan birkaç araç sayesinde dakikalar içinde Wep şifreleri kırabilirsiniz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir