WPS Locked Ağlar Kırılabilir mi?

modem wps pin locked hatası

Bugün wps özelliği aktif olmayan ağların (wps locked) kırılıp kırılamayacağını ele alıyoruz. Günümüzde neredeyse tüm modemlerde wi-fi protected setup (WPS) özelliğinin bulunmaktadır. Aslında bir güvenlik sistemi olan bu özelliğin bizler tarafından nasıl bir açık olarak kullanıldığını dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Evimize çok iyi tanımadığınız birinin geldiğini düşünelim ve bu kişinin internete ihtiyacı var fakat siz wifi şifresini ona vermek istemiyorsunuz. İşte bu kişiye wifi şifresinin vermeden onun internete bağlanmasını sağlayan sistemin adı WPS’dir.

Modemlerin arkasında bir wps pin tuşu bulunur. Bu tuşa bir kez tıkladıktan sonra telefon sahibi wifi ayarlarında yine aynı isimle bulunan wps pin tuşuna tıkladığında modem telefona bağlantı izini verir ve bu cihaz internete bağlanır. Biz ise bu yöntemi, sınırsız pin denemesi yaparak wifi şifresini öğrenmek için kullanıyoruz. Pin deneme programları ile manuel veya otomatik olarak pin denemelerinde bulunabiliyoruz. 1-2 hatalı pin denemesinde sorun olmuyor ancak daha fazla hatalı denemede hemen hemen tüm modemler kendilerini güvenlik sebebiyle kilitliyorlar. Wireless pin locked hatası ile karşılaştığımızda peki ne yapabiliriz?. Wps özelliği kapalı cihazlar kırılabilir mi? Bu konularda sizi bilgilendirmeye çalışacağım. Haydi başlayalım!

WPS Locked Nedir

Wps pin güvenlik kilidi, sınırsız pin denemesini engelleyen bir sistemdir. Eğer böyle bir güvenlik olmasaydı her modem için sınırsız pin denemesinde bulunup, tüm ağların şifrelerini kırabilirdik. Bu sisteme göre; eğer bir veya birkaç pin denemeniz başarısız olursa modem kendini kilitliyor. Bu kilidin açılmasının 2 yolu var. Birincisi modeme reset atmak diğeri ise modemi yeniden başlatmaktır. Bu iki yöntemi de biz gerçekleştiremeyiz. Mesela elektrikler kesilirse modem yeniden başlar ancak o şekilde kilit ortadan kalkar. Eski modemlerde böyle bir güvenlik önlemi yok ama günümüzde internet servis sağlayıcılarının bizlere sağladıkları modemlerin tümünde bu güvenlik aktif olarak yer alıyor. Bize diyorlar ki kardeşim ben size modem veriyorum ama WPS özelliği kapalı. Pin denemesi ise modeme bağlanamazsınız. Bazı wifi taramalarında modemlerin yanında WPS uygun gibi bir yazı görebilirsiniz. Bu sizi yanıltmasın. Bu tarz routerlara 1-2 pin denemesi yapıldığında yine sonuç kilitlenme oluyor.

Dumpper

Kısmen kırılabilirler! Bazı eski modemlerde 1-2 hatalı pin denendikten sonra cihaz kendini kilitlemeden kısa bir süre içinde doğru pin denenirse sonuç alınıyor, internete bağlanıyorsunuz.  Günümüzde Turktelekom Tp-Link TD-W9970 veya Zyxel marka modem vermektedir. Bu cihazlar çok yeni oldukları için hiçbir şekilde sonuç alamıyorsunuz. Hatta ilk denemede doğru pin girseniz bile internete bağlanamazsınız. Sonuç olarak Detected Ap Rate Limiting, Waiting 60 Seconds Before Re-Checking hatası ile karşılaşıyorsunuz. İnternette bazı yöntemler paylaşılıyor. Pin denemelerini yaparken 2 pin arasında 60 saniye gibi bir bekleme süresi bırakanlar var. Ancak bunlardan maalesef bir sonuç alınamıyor. Eski cihazlarda belki bu yöntemler işe yarayabiliyordu ama teknoloji her geçen gün gelişiyor ve çok güvenlikli cihazlar piyasaya sürülüyor. Günümüzde bahsettiğim cihazlardan sonuç almanız zor. Şu şekilde bir şansınız olabilir. Cihazı alan kişi WPS pin özelliğini kullanmak isterse modem ara yüz panelinden bu özelliği aktif edebilir yani açabilir. Böyle bir cihaz denk gelirse işte o zaman sonuç alırsınız. Bunu da belirtmiş olayım.

Ne olursa olsun sitemizde bulunan Modem wps pin numaraları ve Wps Pin Generator konularını ziyaret ediniz. Karşınıza çıkan tüm modemler için pin denemesinde bulunabilirsiniz. Deneme yanılma yöntemi sonuç verebilir. Dilerseniz pin denemesi için Dumpper programını kullanabilirsiniz. Amacımız geçerli bir pin numarası bulmak.

WPS özelliği tamamen açık olan modemlerde ise arka arkaya sınırsız pin deneme hakkınız var. Kısa sürede çok fazla deneme yaparak ağa kesinlikle bağlanırsınız.  Şu an piyasada bulunan tüm modemler pin denemesine kapalı olarak kullanıcısına ulaşmaktadır. Vodafone, Kablonet Netmaster, Superonline, Superbox, Zyxel VMG3312-B10B, Tp-link Archer 300 ve daha sayamadığım birçok güncel cihazda pin denemesi ile sonuç alabilmeniz mümkün değildir. Bu gibi durumda wifislax handshake yakalama veya Windows Handshake Yakalama programı ile handshake yakalayıp wordlist ile kırmayı deneyebilirsiniz ya da bu dosyaları kırmak için WPA/WPA2 Kırıcı servisimize gönderebilirsiniz.

Bol şanslar diliyorum. Yeni ve keyifli bir başka makalede görüşmek üzere.
Esen kalın.

Benzer Yazılar

8 Yorum

 1. Wps korumalı olanlarda ilk mac adress change komutu ve sonra tekrar deneme yaparak sorunu çözebilirsiniz kısaca pin deneyecek sonra mac değişecek sonra tekrar lin deneyecek

  1. Bu yöntemi ilk kez duydum ve deneyeceğim. Ancak benim bildiğim kadarı ile modem kilitlendiğinde tüm cihazlar için kilitleniyor. Tam emin değilim ama bu konu ile ilgileneceğim.
   Mac adresini değiştirip sonra pin deneyen bir uygulama var mı? Wifislax’ta bu konu ile ilgili bir program olabileceğini düşünüyorum. Bunu en kolay nasıl gerçekleştirebiliriz?

   1. 3 yıl önce wps korumalı pinlerde bir kaç deneme sonrası kitliyordu sonra araştırmalarımda mac adress değiştirip tekrar deneyiniz diye bir yazı okumuştum. Dediği gibi yaptım ve limit hatası almamıştım. Bu komutu reaver komutunuda nasıl yerleştirebiliriz onu bulamadığım için çalışmalar yarım kalmıştı. Wifislax baya geliştirilmiş bir sistemiş inceleyeceğim.

    1. Bu konuda araştırma yapacağım. Yöntemi öğrenince buradan bilgilendiririm.
     Kulağa mantıklı geliyor. Nasıl yapıldığını öğrenip denemek lazım.

     1. Admin özellikle wps modemler üstünde çok fazla araştırma yapmış bulunmaktayım ve bu ilgilendiğim sürede de baya bir açığı olan eski veya yeni modemlerle karşı karşıya geldim… bana ulaşırşan eğer bu konu hakkında karsilikli detaylı bir şekilde bilgi aktarımı yapmak isterim.. insta adresim _mrt_ysr_

     2. Yorumunuz için teşekkürler. Sitede yer alan bilgiler dışında birkaç yöntem daha var fakat ben detaya girmedim. Kafa karıştırıcı olurdu. Bazı şeyleri basit olarak anlattım.
      Tüm metotları öğrendiğiniz takdirde bir ağı kırmak neredeyse %100’dür. İnanılmaz yöntemler var.
      Belki ilerleyen zamanda bunları da paylaşırım.
      Takipte kalın.

 2. Ben WPS KİLDİ AÇIK BİR MODEME WPS PİNLERİ DENEDİM HATA VERDİ DENEDİM HATA VERDİ VE SONUNDA INTERNAL ERROR HATASI VERDİ VE WPS KİLİTLENDİ NEDENİ?

  1. Sinyal zayıf ile bu gibi hatalar alınabilir.
   Onun dışında birçok modemin kendini koruma sistemi var. Birkaç yanlış girişten sonra modem kendini kilitler ve o cihaza reset atılmadan (yeniden başlatılmadan) tekrar yeni denemede bulunamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir